IMG_6111Projemizin en önemli sürdürülebilirlik hedeflerinden biri olan Mesleki Yeterlilik Kurumu ile koordineli çalışarak yayıncılık meslek standartlarının yasalaştırılmasına katkıda bulunma yönünde adımlarımız sürüyor.

Proje İletişim Yöneticisi Yonca Cingöz mesleki standart ve yeterliliklerin hazırlanmasıyla ilgili olarak Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun 28-29 Haziran 2016 tarihlerinde düzenlediği teknik çalıştaya katıldı. Çalıştayın ilk günü açılış konuşmalarının ardından mesleki standart hazırlama, ikinci günü ise mesleki yeterlilik hazırlama süreçleri ayrıntılarıyla ele alındı ve sorular yanıtlandı.

Türkiye Yayıncılar Birliği görüşe açılan, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı “Düzeltmen Meslek Standardı” taslağına, kitap yayıncılığı özelinde düzeltme ve önerilerini içeren formu temmuz ayında BYEGM’ye iletti.

Eğitimin ardından MYK ile “Kitap Editörü Meslek Standardı”nın Türkiye Yayıncılar Birliğince hazırlanması konusunda 29 Ağustos 2016 tarihli bir protokol imzalandı. Standardın imza tarihinden itibaren bir yıllık süreçte hazırlanması hedefleniyor.