resssssssProje ekibi 6-8 Haziran’da Londra ve Oxford’da 3 gün süren çalışma ziyaretlerinde bulundu. Proje ortağı İngiltere Yayıncılar Birliği (The Publishers Association-PA) Yayıncılık İlişkileri Yöneticisi Emma House ve Proje Yetkilisi Seonaid Macleod ekibe İngiltere yayıncılığında iş tanımları ve standartlar, PA’nın yayıncılık standartlarının belirlenmesi ve yayıncılık eğitimleri konusundaki pozisyonu, yayınevleri, yayıncılık eğitim kurumları ve sertifikasyon kurumları arasındaki işbirlikleri hakkında bilgi verdi. Yayıncılık Eğitim Merkezi (Publishing Training Centre) Genel Sekreteri Peter McKay, Kingston Üniversitesi Yayıncılık Çalışmaları bölümünün kurucusu Alison Baverstock, Harper Collins’in Kaynak Yöneticisi Stephanie Hall, Faber & Faber’in İnsan Kaynakları Yöneticisi Nigel Marsh ve yayıncılıkta kariyer danışmanlığı yapan, BookCareers.com’un sahibi Suzanne Collier ile yapılan görüşmelerde, eğitim programlarının içerikleri, üniversite dersleri ile meslek içi eğitimlerin farkları, programların güncellenmesindeki etkenler ve yetenekli işgücünü yayıncılığa çekmekteki olumlu etkileri konuşuldu. Yayıncılıkta organizasyon şemaları, işe alım süreçleri ve eğitim programlarına bakış açılarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler alındı.

Ziyaretin 2. gününde proje ekibi Oxford’a giderek Oxford University Press (OUP) ve Oxford Brookes Üniversitesi’ni ziyaret etti. OUP’nin İngilizce Dil Öğretimi (ELT) bölümünün sorumlusu yayıncı Marc Gorzee ve deneyimli editör Charlotte Terrence, yayınevinin ve departmanın ilkeleri ve işleyişi, akademik yayıncılık ve dil yayıncılığının özgün üretim koşullarını anlattı. Proje ekibi UOP’nin ardından, İngiltere’de yayıncılık eğitimlerinin temelini atan, lisans ve lisansüstü programların yanı sıra seminer ve kurs modüllerine sahip Oxford Brookes Üniversitesi Yayıncılık Çalışmaları programları ekibiyle buluştu. Buradaki programların içerik ve işleyişleri, öğrenci profilleri ve yayıncılıkta ednldikleri kariyerler, bölümün gelecek vizyonu ile ilgili görüşler alındı.

6Ziyaretin son gününde Londra’da Book Industry Communication Ltd. (BIC) Yönetici Direktörü Karina Luke ile toplanan ekip, BIC’nin kuruluş amaçları ve işleyişi, yayıncılık sektörünün farklı ögeleri arasında kurduğu iletişim ve aracılık, üretim zincirine odaklı olarak geliştirdikleri meslek içi eğitimlerle ilgili değerli bilgiler edinildi.